Akcja protestacyjna

KOMUNIKAT NR 15 z dnia 6 października 2015 r. POROZUMIENIE WIELKOPOLSKIE

Data

9 października, 2015

Opis

Informujemy, iż w następstwie dzisiejszego protestu na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazał się komunikat w załączniku, który w sposób nierzetelny i specjalnie wprowadzający w błąd odnosi się do następujących faktów:

 

  • Ministerstwo, jako swoją inicjatywę przedstawia wcześniejszą deklarację Pani Premier Rządu RP Ewy Kopacz o wyasygnowaniu 2 mld PLN dla wszystkich urzędników w Polsce. Ministerstwo zapomniało w komunikacie napisać, iż inspekcja weterynaryjna dostała te pieniądze jak  wszystkie inne urzędy w kraju dwa miesiące temu począwszy od 1 stycznia 2016 r. Największe podwyżki dostało województwo podlaskie – 14% , najmniej zachodniopomorskie 5%.
  • Dzisiejszy protest odnosił się do środków finansowych, które wynikają z przepisów prawa i które powinny być wyasygnowane począwszy od 2009 r,
  • W dniu 5  października 2015 r. nie miało miejsca spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Wielkopolskiego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  • Od kwoty 517 mln, którą należy wyasygnować z budżetu państwa na Inspekcję Weterynaryjną należy odjąć kwotę 265,6 mln, która obecnie przeznaczona jest wynagrodzenia w IW.
  • Wzrost wynagrodzeń o 1200 zł. na każdy etat w Inspekcji Weterynaryjnej rozłożona na dwa lata począwszy od 1 stycznia 2016 roku oznaczałoby wyasygnowanie nie 94 mln tylko 86 mln rozłożone na dwa lata, a więc 43 mln rocznie i 15 mln rozłożone na dwa lata dla lekarzy wyznaczonych do czynności urzędowych, a więc 7,5 mln rocznie.

Stwierdzenie, iż Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie posiada i nie może wydatkować środków budżetowych, które mogłyby zostać przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń pracowników szczebla terenowego Inspekcji Weterynaryjnej  jest co najmniej kuriozalne.  Nie przeszkodziło to Ministrowi przeprowadzić regulacji plac w podległym sobie ARiMR i podnieść wysokość statystycznego etatu na poziom 8 do 10 tys. złotych. Świadczy to o głębokim relatywizmie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w traktowaniu podległych sobie instytucji.

 

W imieniu Porozumienia Wielkopolskiego:

Prezes KRL-W  lek. wet. Jacek Łukaszewicz;

Przewodniczący OZZLWIW lek. wet. Bogusław Knaflewski;

Prezes OSLWWP „Medicus Veterinarius” lek. wet. Jacek Sośnicki;

Przewodniczący SK NSZZ Solidarność Prac. Wet. dr wet. Lech Rybarczyk.

Załączniki do pobrania

Załącznik

Inne Artykuły

Oświadczenie ws. Amvet

16 maja, 2024
W związku z licznymi skargami dotyczącymi kampanii informacyjnych podejmowanych na terenie miasta Kr...

Zaproszenie na wydarzenie „Okrągły Stół Lekarzy Weterynarii”

9 maja, 2024
Szanowni Państwo, Już 10 maja 2024 r. odbędzie się debata nt. stawek dla Urzędowych Lekarzy Weteryna...

II Weterynaryjne Strzeleckie Mistrzostwa Polski Veta Target 2024

9 maja, 2024

III Regaty o Puchar Prezesa Małopolskiej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej 2024 na Jeziorze Czorsztyńskim

8 maja, 2024
III Regaty o Puchar Prezesa Małopolskiej Izby Lekarsko - Weterynaryjnej 2024 na Jeziorze Czorsztyńsk...