Akcja protestacyjna

Pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Data

22 września, 2015

Opis

Pan

Marek Sawicki

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

W związku z podjętymi ustaleniami pomiędzy przedstawicielami resortu rolnictwa i sygnatariuszami Porozumienia Wielkopolskiego oczekujemy, że Pan Minister rzetelnie przedstawi na najbliższym posiedzeniu rządu krytyczną sytuację kadrową i finansową Inspekcji Weterynaryjnej wraz z uzgodnionymi postulatami dotyczącymi podniesienia zarobków pracowników Inspekcji Weterynaryjnej o kwotę 600 zł miesięcznie w 2016 r. i 600 zł miesięcznie w 2017 roku oraz zwiększenia środków finansowych na wynagrodzenia za monitoring chorób zakaźnych zwierząt oraz obserwację zwierząt w kierunku wścieklizny w kwotach 7,5 mln w 2016 r. i 7,5 mln w 2017 r.

Porozumienie Wielkopolskie od momentu powstania wskazywało na zagrożenie związane z katastrofalną sytuacją kadrową i płacową Inspekcji Weterynaryjnej. Odrzucenie przez stronę rządową przedstawionych postulatów dotyczących wynagrodzeń, doprowadzi w konsekwencji do eskalacji protestu oraz do ogromnych strat w zakresie eksportu produktów zwierzęcych, niewykonania planów badania zwierząt, utraty najwyższego statusu Polski jako kraju wolnego od chorób zwierząt, skutkującego zakazem eksportu, w końcu niewykonanie zadań ustawowych oraz strat przedsiębiorców, które nie wynikają ze złej woli protestujących, ale są konsekwencją wieloletnich zaniedbań płacowych oraz permanentnego niedoszacowania wynagrodzeń w Inspekcji Weterynaryjnej. Warto w tym miejscu nadmienić, że eksport środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego osiągnął w 2014 roku wartość 28 mld PLN, w czym duży wkład ma odpowiedzialna praca Inspektorów Weterynaryjnych i lekarzy urzędowych. Należy też wskazać, że programy zwalczania chorób zakaźnych są współfinansowane ze środków unijnych, a więc ich nie zrealizowanie skutkować będzie koniecznością zwrotu otrzymanych z budżetu UE środków, co w konsekwencji stanie się obciążeniem budżetu państwa wielokrotnie większym niż zwiększenie wynagrodzeń w uzgodnionym zakresie, biorąc zwłaszcza pod uwagę fakt, że reprezentujemy bardzo nieliczną grupę zawodową. Nieuchronną konsekwencją zaistniałej sytuacji będzie także utrata wielomilionowych dopłat bezpośrednich przez rolników z tytułu niespełnienia wymagań w obszarze A, B lub C w ramach kontroli Cross-Compliance, które to dopłaty przy obecnych cenach płodów rolnych stanowią często jedyne źródło utrzymania gospodarstwa rolnego. Oczekujemy od Pana Ministra autentycznego zaangażowania w kwestii przekonania Rządu RP, iż ta nieliczna, ale jakże ważna grupa zawodowa wykonująca zadania mające kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego rolnictwa i eksportu rolno-spożywczego, wymaga specjalnego statusu finansowego zapewniającego jej godne życie.

Przychylenie się do naszej prośby musi skutkować powstaniem dokumentu potwierdzającego ustalenia w sprawie.

W imieniu Porozumienia Wielkopolskiego:

 

Prezes KRL-W lek. wet. Jacek Łukaszewicz

Przewodniczący OZZLWIW lek. wet. Bogusław Knaflewski

Prezes OSLWWP „Medicus Veterinarius” lek. wet. Jacek Sośnicki

Przewodniczący SK NSZZ Solidarność Prac. Wet. dr wet. Lech Rybarczyk

Inne Artykuły

Klub Seniora – Wspomnienie wspólnie spędzonych chwil w Żywcu

2 lipca, 2024
Wspomnienie wspólnie spędzonych chwil. W dniu 20/21 czerwca 2024r piętnaścioro Seniorów - Lekarzy We...

Uchwała Nr 59/2024/VIII KRLW z dnia 25.06.2024 w sprawie zmiany uchwały nr 85/2016/VI w sprawie wprowadzania Dobrej Praktyki Wystawiania Paszportów Dla Zwierząt Towarzyszących

2 lipca, 2024
uchwała 59-2024-VIII ws zmiany Dobrej Praktyki Wystawiania Paszportów zal do uch 59-2024-VIII Dobra ...

I Konkurs Literacki Małopolskiej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej „Dzień z życia Lekarza Weterynarii” – Wyniki

1 lipca, 2024
Szanowne Koleżanki i Koledzy, Jury w składzie : Prof. Teresa Zaniewska, Prof. Mirosław Weltz, Lek we...

Nekrolog Ś.P. lek wet. Jan Siata

5 czerwca, 2024